BASKIYA HAZIR BİLDİRİ FORMATI
Telif hakkı formunu doldurmadan önce tüm yazarlara ait e-posta adreslerinin girilmiş olması gerekmektedir.

Baskıya Hazır Bildiri İşlemleri

Bildirilerin, IEEE Xplore veritabanında yayınlanabilmesi için, aşağıdaki kurallara uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Bildiriler, http://siu2018.org/Bildiri_Formati.php sayfasındaki formata uygun olarak hazırlanan bildirilere:

eklenmesi ile baskıya hazır hâle getirilir. Baskıya hazır bildiri taslakları aşağıda sunulmuştur:

Baskıya hazır bildiri örneği (PDF) için tıklayınız.

SIU 2018 Basıma Hazır Bildirileri için Takip Edilmesi Gereken Adımlar:

Bildirinizin hakem yorumlarına göre revize edildikten sonra, Basıma Hazır halinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Kabul edilen bildirilerin IEEE Xplore’de yayınlanabilmesi için, aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir. Aşağıdaki kurallar dışında hazırlanan bildiriler, Kurultayda sunulsa bile, IEEE tarafından formatsal açıdan kabul edilmeyeceğinden, IEEE Xplorer’de yayınlanmayacaktır. Bu sebeple aşağıda belirtilmiş aşamaların tam olarak uygulanması gereklidir.

 1. Bildiri Formatı için mutlaka Kurultay web sayfasında verilen basıma hazır bildiri formatına uyulmalıdır. (Bu husus çok önemli olup uygun olmayan bildiriler IEEE tarafından index’lenmeyecektir.)
 2. Bildirinin başlık kısmında önce Türkçe sonra İngilizce olmak üzere iki dilde başlık yazılması gerekmektedir.
 3. Bildiri Özeti için önce, “Özetçe” ile başlayan Türkçe özet ve anahtar kelimler, sonra ise “Abstract” ile başlayan İngilizce özet ve İngilizce anahtar kelimeler “Keywords” verilmelidir. Özetçe, Abstract ve Bildiri Başlığı kısmında, özel semboller, özel karakterler ve matematiksel ifadeler kullanılmamalıdır.
 4. Bildirilerde sayfa numarası bulunmaması gerekmektedir.
 5. Bildirinin uzunluğu, her şey dahil 4 sayfayı geçmemelidir .
 6. İki kolon halinde hazırlanacak bildirinin ilk sayfasının sol altında IEEE telif hakkı bildirimi kesinlikle bulunmalıdır. (Uygun olan ifade seçilmelidir.) 
  - ABD hükümeti tarafından istihdam edilen bütün yazarların bildirlerinde kullanılacak telif hakkı bildirimi: “U.S. Government work not protected by U.S. copyright
  -Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya hükümetleri tarafından istihdam edilen bütün yazarların bildirlerinde kullanılacak telif hakkı bildirimi:  “978-1-5386-1501-0/18/$31.00 ©2018 Crown” 
  -Avrupa Birliği tarafından istihdam edilen bütün yazarların bildirlerinde kullanılacak telif hakkı bildirimi:  “978-1-5386-1501-0/18/$31.00©2018 European Union
  - Diğer bütün yazarların bildirlerinde kullanılacağı telif hakkı bildirimi: “978-1-5386-1501-0/18/$31.00 ©2018 IEEE
 1. SIU 2018 kapsamında bildirilerin IEEE Xplore’de yayınlanması için her bildirinin kayıt edilmesi ve konferans süresince sunulması gerekmektedir. Bir kayıt ücreti ile iki bildiri kayıt edilebilmektedir. Üçüncü bildiri için tekrar kayıt yapılması gerekmektedir.
 2. Hazırladığınız bildirinizi, PDF formatına dönüştürüp, sisteme yüklemeniz gerekmektedir. PDF formatına dönüştürmek için PDF eXpress kullanılması ve onayından geçmesi zorunludur. 

PDF eXpress ile dönüştürmek için;

  • http://www.pdf-express.org adresine gidiniz.
  •  PDF eXpress’i ilk defa kullanıyorsanız:
   1. "New users – click here" bağlantısına tıklayınız.
   2. "Conference ID" için 43783XP giriniz, e-posta adresinizi ve seçtiğiniz bir şifreyi giriniz. İstenen diğer bilgileri de giriniz.
   3. İletişim bilgilerinin doğruluğunu kontrol edip, "Submit" tuşuna basınız.
   4. Başarılı hesap açma ile ilgili bir e-mail alacaksınız.
  • PDF eXpress’i daha önce başka bir konferans için kullandıysanız:
   1. "Conference ID" için 43783XP giriniz. Daha önce kullandığınız e-posta adresinizi ve şifrenizi giriniz.
   2. “Login”e tıklayınca bir hesap açmanızı isteyen bir hata mesajı ile karşılaşacaksınız. “Continue” bağlantısına tıklayın. E-posta ve şifrenizi girerek eski hesabınızı bu konferans için aktive etmiş olacaksınız.
  • Her yeni bildiri için “Create New Title” bağlantısına tıklayın.
  • Bildiri ile ilgili istenen bilgileri giriniz.
  • “Submit PDF for checking” bağlantısına tıklayınız. Çıkan diyalogdan basıma hazır bildirinizin PDF halini yükleyiniz.
  • Yüklediğiniz bildirinin PDF eXpress testinden geçip geçmediğini bildiren bir e-posta alacaksınız.
  • PDF eXpress ile oluşturulan basıma hazır bildirilerinizi Openconf sistemine yeniden göndermeniz gerekmektedir.

NOT: IEEE eCF telif hakkı bildirimi, bildirinin son hali Pdf eXpress’e yüklenmeden önce kesinlikle doldurulmalıdır. OPENCONF

 1. PDF eXpress tarafından çevrimi uygun bulunan bildiriler OPENCONF sistemi üzerinden PDF eXpress’in verdiği dosya adı değiştirilmeden yüklenmesi gerekmektedir.
 2. Ayrıca SIU 2018 kapsamında kabul edilen herbir bildiri için ayrı ayrı IEEE elektronik telif hakkı (copyright) belgesi doldurulmak zorundadır. 

Önemli Not:  IEEE E-Copyright işlemi her bildiri için ayrı ayrı yapılması gerekmektedir. Bir yazarın iki veya daha fazla bildirisi kabul edilmiş ise bu işlemi, her bir bildiri için ayrı ayrı yapması gerekmektedir.
E-Copyright işlemi sırasında karşılaşılabilecek problemlerden bazıları:

- Bildiri başlığı ve yazar isimlerindeki Türkçe karakterler Elektronik telif hakkı formunda farklı semboller olarak görünmektedir. 
- Openconf bildiri sisteminde Tüm yazarlara ait isim, kurum ve e-posta bilgilerinin tam girilmediği durumlarda hata ortaya çıkmaktadır. Bu bilgiler tam girilmelidir.

Bildirilerde ilk sayfada sol altta bulunması gereken Telif hakkı ifadesi yer almayan,  IEEE E-Copyright işlemi tamamlanmayan ve PDF eXpress'ten geçtiğine dair onayı olmayan bildiriler, IEEE Xplore'a yüklenememektedir. BU HUSUSLARIN TAMAMININ SAĞLAMASI YAZARLARIN SORUMLULUĞUNDADIR. Bu konulara özen gösterilmesini önemle rica ederiz. Yardım için info@siu2018.org adresine mail atabilirsiniz.